Průvodní dopis - nezbytný doplněk životopisu

 
Jak název dokumentu napovídá, průvodní dopis je dokument doprovázející životopis. Jeho nejjednodušší podobou je krátká zpráva typu „zasílám Vám svůj životopis". Nejjednodušší forma ale vůbec není nejvhodnější. Lepší je z průvodního dopisu udělat dopis motivační.

Dobře napsaný životopis spolu s dobře napsaným motivačním dopisem mohou s Vaší přihláškou udělat zázraky. Proto doporučuji synergický efekt obou dokumentů nepodceňovat a věnovat oběma vysokou pozornost při sestavování.

Motivační dopis by Vás měl v první řadě krátce představit. Pouvažujte, jak se chcete potenciálnímu zaměstnavateli ve dvou větách uvést; jinými slovy, které základní informace o sobě považujete za nejdůležitější.

Příklad: „Jmenuji se Jan Novák, jsem absolventem Vysoké školy ekonomické, oboru finance, a v současné době pracuji jako hlavní účetní ve společnosti..."

Hned po představení následuje informace, na jakou pozici svůj životopis posíláte (to, když reagujete na konkrétní nabídku zaměstnání), nebo sdělení příčiny, proč svůj životopis posíláte právě jedné konkrétní společnosti (to, když posíláte potenciálnímu zaměstnavateli spontánní zájem o volná místa).

Dále uveďte svou motivaci pro Vaši reakci. Abyste mohli svou motivaci dobře v dopise popsat, zamyslete se vážně nad tím, proč byste na určité pozici nebo v určité společnosti chtěli a zejména měli pracovat.

Příklady nejčastěji uváděných motivací

  • splňuji požadavky pozice (argument s poměrně malou přesvědčovací hodnotou)
  • podle inzerátu jde o zajímavou pozici
  • chtěl bych pracovat jako...
  • jste zajímavou společností, ve které bych chtěl pracovat
  • dostal jsem na Vás doporučení, slyšel jsem o Vás pozitivní informace


Uchazeči velmi často při popisování své motivace uvažují dost jednostranně - cele se věnují své motivaci a přitom neprezentují žádné „benefity", které by společnosti mohli přinést. Přitom je motivační dopis výbornou příležitostí, jak potenciálního zaměstnavatele stimulovat k Vašemu pozvání na osobní pohovor. Dejte možnému zaměstnavateli vědět, proč by se měl s Vámi setkat, rozepište svoje úspěchy, komunikační schopnosti, zvláštní dovednosti a vůbec cokoliv, co Vás dokáže pozitivně odlišit od ostatních uchazečů.

Na závěr vybídněte k přečtení Vašeho přiloženého životopisu a některou vhodnou běžnou formulací dopis uzavřete.

Tento postup je vhodný i při předkládání životopisu personální agentuře nebo při zasílání aplikace prostřednictvím webového rozhraní. Téměř vždy je v elektronických formulářích agentur a přímých zaměstnavatelů kolonka nebo prostor pro komentář, pozvánku nebo přímo možnost přiložit kromě životopisu i další dokument. Tím by vždy měl být motivační dopis.

autor: Jakub Hejsek / Grafton Recruitment